S,WS&H Working Test 2019


Open Working Test

Sunday 17th March 2019
at Theale Farm, Slinfold, W Sussex
by kind permission of David and Gay Marshall
Judges: Diana Harrison, Gilly Nickols, Alistair House & Kate Bollen
Results
1stAbney Affinity Beth Rayner
2ndMitforton Nacho Louie Robertson
3rdTullysedge My Belle Nell Sue Jordan
4thHanans Kertis Jacqui Crew
CoMWoodlandway Quail Beth Rayner
CoMMitforton Orchid at Kirbyhall Hilly Hoar
CoMAutumnwillow Halle Olu Jenzen
CoMGarretthall Rouble Paula Harvey

Pictures By Rosemary Sadler

Intermediate and Veteran Working Test

26th May 2019
at Springhead, Amberley, W Sussex
by kind permission of Mr Tim Heywood
Judges: Robert Worrall, Hilly Hoar, Tracy Flood & Jo Voke
Intermediate Results
1stLavanthill LucyMike Fleming
2ndLavanthill QuinceMaggie Baker
3rdTamriel LouShannon Mann
4thMitforton NimrodDi Paterson
CoMAshoaks SpindleFelicity Green
CoMFryernshot Nimrod of CopsehollowPru Perkins
Veteran Results
1stWoodlandway GrouseDi Paterson
2ndAshoaks Silent WingsFelicity Green
3rdBurntcoombe BuffyFiona Milne
4thBedgebrook Shamrock at Wylanbriar?
CoMWoodruff SpellLindsay Warren

Pictures by Rosemary Sadler

UGS Inter-branch Finals

16th June 2019
at Pheasantry
Invitational

Novice Dog/Novice Handler and Special Puppy Working Test

7th July 2019
at Broad Oak Farm, Turners Hill, W Sussex
by kind permission of Mr John & Mrs Gill Dawson
Judges: Joy Venturi-Rose, Chris Rose, Keith Townsend & Angie Townsend
Special Puppy Results
1stFlaxenfox ShumbaPaula Harvey
2ndZeus Mars of CackleburyBill Gardiner
3rdCopperbirch Tyrconnell of JathmeaDenise Baker
4thLovatnoir RavenJacquline Mason
ND/NH Results
1stTroddenmills FancyAndrew Steggles
2ndWinhocklin BrightSandra Walsh
3rdRoundcopse Fern at BournehurstHelen Livett
4thWarrendown DodgerEmma Phillips
CoMDordonhall Lokka ChasePaige Graysmark
CoMJinkster TopazJudith Charlton
CoMLowforge Lucille of JathmeaDenise Baker
CoMFlaxenfox Strawberry MoonMaxine Burchett
CoMMohunsottery Prince AlfredElaine Fear
Pictures by Rosemary Sadler

Puppy & Novice Working Test

Sunday 1st September 2019
at Popes Oak, West Grindstead, W Sussex
by kind permission of Mrs Sheila Chessell
Judges: Chris Marshall, Wendy Harrison, Lindsay Warren & Beth Rayner

Ian Hamilton our WT Secretary welcomed life member Ron Sills who gave out the awards. Ron’s contribution to the branch and to our sport in general is immense and we were delighted that he was well enough to be able to join us.

Huge thanks to everyone who helped make the day a resounding success.

Puppy Results
1stThealefarm Puzzle
awarded the Davis Salver
Nick Morgan
2ndReptonshot MitreSusan Hedge
3rdLovatnoir RavenJacqueline Mason
4thLovehayne DamsonMichelle Gibson
CoMBerryshot FloydSimon Dawson
Novice Results
1stTauriel Lou
awarded the Swallow Cup
Shannon Mann
2ndKirby StarLouise Cunningham
3rdRiverlily Sunny SunshineHarriet Newcome
4thIsle of Man GinVicki Ruston
CoMOakvalley Black LaceMary Jennings
Pictures by Rosemary Sadler

Thanks to our Sponsors