S,WS&H Working Test 2017


Open Working Test

19th March 2017
at Pope Oak, West Grinsted
by kind permission of Mrs Sheila Chessell
Judges: Helena Sully, Jo Rollinson, Alister House and James Bailey
The first four members in the awards will be our preferred choice to represent this branch in the Inter Branch Working Test Final. If an award winner is unable to run, the Working Test Secretary will select a substitute. Please check with the Working Test Secretary for further details.
Results
1stWoodlandway QuailBeth Rayner
Winner of the Curtis Cup
2ndLubbecke Queen of Hearts of AbneyDave England
3rdSandicliffe Frankie of ThealefarmGay Marshall
4thTayfordwoods DailuaineChristine Baldwin

Intermediate and Veteran Working Test

4th June 2017
at Butcherlands, Petworth
by kind permission of Ivan Wadey
Judges: Mandy Smith, Mell Brooks
Veteran Results
1stKirbyhall Wagtail (LB)Hilly Hoar
2ndBurntcombe Buffy (LB)Fiona Milne
3rdHailey Deacon (LD)Dawn Marks
4thTurnerbrook Oak (LB)Sophie Mills
CoMLakesfarm Martini at Baveybuilt (GRB)Jean Baveystock
Intermediate Results
1stElmertown Applejacks Lady (LB)Keith Townsend
2ndMitforten Neon (LB)Mike Crutchley
3rdTurnerbrook Princess (LB)Sophie Mills
4thCarishill Reagan (GRD)Liz Barnes
CoMWellsummer to Elmertown (LB)Angie Townsend

Novie Dog/Novice Handler and Special Puppy Working Test

25th June 2017
at Broad Oak Farm, Turners Hill
Judges: Beth Rayner, Janet Marshall
Special Puppy Results
1stHookamslade Zulu Warrior (Lab Dog)Paula Graystone
2ndFlintsfield Highland Moss (Lab Dog)Oliver Smith
CoMElmertown If I May (Lab Bitch)Keith Townsend
CoMGarrethall Rhys (Lab Dog)Paula Harvey
ND/NH Results
1stEttinsmoor Mermaid at Bosunsway (Lab Bitch)Julia Reardon-Smith
2ndRoundcopse Bertha at Bournehurst (Lab Bitch)Helen Livett
3rdRevel Rouser (Lab Bitch)Peter Gander
4thCastlemans Cook (Lab Dog)Susan Hedge
CoMSaintmartha Shelley (Lab Bitch)Jane Hunter
CoMRed Grouse of Thatched House (Lab Dog)Maggie Baker
CoMWizaller Black Velvet (Lab Bitch)Jan Kerwood
Photos of the day by Rosemary Sadler

Puppy & Novice Working Test

3rd September 2017
at Popes Oak, West Grindstead
by kind permission of Mrs Sheila Chessell
Judges: Wendy Harrison, Graham Home
Puppy Results
1stAbney Affinity - Lab Dog
Davis Salver Trophy
Beth Rayner
2ndTroddenmills Femme Fatale - Lab BitchJacky Simpson
3rdAnningtonbay Maddi May -Lab BitchMell Brooks
4thDrakeshead Affinity - Lab DogBrian West
Novice Results
1stCastlemans Cook - Lab Dog
Swallows Cup
Sue Hedge
2ndRed Grouse of Thatched HouseMaggie Baker
3rdCharming SiskinFiona Huntingford
4thKirby StarLouise Cunningham
Pictures by Rosemary Sadler