HBB Retriever Working Test 2017


Open Qualifier

Sunday 26th March 2017
at Pearces Farm Hamels Mead, Buntingford
Judges: Diana Stevens, Alistair Ford and Phil Allen
Results
1stTullysedge MatchmakerHelen Burnie
Winner of the award for highest placed Golden Retriever
2ndCatcombe CygnetLeslie Crompton
3rdWheatash AnserMike Rollinson
4thAbbotshall HawkeyeHelen Burnie
Thanks to our sponsor

Special Puppy and Novice Working Test

Sunday 21st May, 2017
at Standon Lordship, Standon, Herts
by kind permission of Mr and Mrs Philip Smith and Mr Geoffrey Pearman
Judges: Glynis Hillier, Heather Walton, Laura Dearlove, Caroline Heasman
Special Puppy Results
1stFletchingly IosaighJeanette Wakelin
2ndMoreteyne LastBill Parrott
Novice Results
1stStagridge WilliamAnthony Peters
2ndFencing FionaAndy Ince
3rdLendown HeatherTracy Flood
4thRiverlily Angel Of SunshineAbbie Crawley
Thanks to our sponsor
-->

UGS Finals

Sunday 18th June, 2017
at Woodhall Park Watton on Stone Hertfordshire
Judges: Henrik Vildenval, Matt Ager
Results
1stEastern CountiesKeith Bedford, Alan Ward, Sara Gadd, Jenny Hankey
2ndHerts, Beds and BucksMike Rollinson, Lesley Crompton, Helen Burnie, Andrew Wright
3rdKent and East SussexBarry Harvey, Lisa Bull, Marianne Copp, Tracey Flood
4thSurrey, West Sussex and HampsGay Marshall, Christine Baldwin, Beth Rayner, Janet Marshall
Top Dog
Overthwarts BerwickAndrew Wright

Novice Dog/Novice Handler, Puppy and Veteran Working Test

Sunday 6th August, 2017
at Standon Friars, Standon, Herts
by kind permission of Mr and Mrs Philip Smith and Mr Geoffrey Pearman
Judges: Helen Burnie, Jim Collins, John Keegan
Puppy Results
1stLedumwood FerrersJohn Read
2ndMoreteyne LastWilliam Parrott
3rdFendawood JacobKevin Phillips
4thRiverlily Summer StarAbbie Crawley
ND/NH Results
1stCopperwheat IndigoJonathan Desmarais
2ndTashwarne FionaJeremy Sage
3rdCopperwheat HarveyAndrew Cooper
4thAshleygrove Happy HarryJon Cowen
Veteran
1stAlmshoebury Persuasion of RiverlilyAbbie Crawley
2ndLamazing Bella Of RiverlilyAbbie Crawley
3rdAbdel AdirHazel Nilsson
4thChisbrook Jake At KewpondSusie Zarpanely
Thanks to our sponsor

Novice and Open Water Test

Monday 28th August, 2017
at Standon Reservoir and Standon Lordship
by kind permission of Mr and Mrs Philip Smith and Mr Geoffrey Pearman
Judges: TBC
Novice Results
1stBrockaghs FionnualaJim Collins
2ndTop Noch KenKeiran Green
3rdBrockaghs FianaitMike Lawrence
4thPaddington GreenLinda Green
Open Result
1stBrockaghs ForbaJim Collins
2ndGarrethall OukaLiz Ingram
3rdElmertown Special OneKeith Townsend
4thAstraglen Goliath "Max"Brahim Bouzid
Thanks to our sponsor