HBB Working Test 2016


Open Qualifier Working Test

Sunday 27th March 2016
at Cowlands Farm, Stebbing Green, Essex
by kind permission of Mr P Hawkes and Keith Nichols
Judges: Brian Chesser, Keith Bedford, Laura Dearlove and Roger Wade
Results
1stGarrethall OukaLiz Ingram
2ndOverthwarts BerwickAndrew Wright
3rdBrockaghs DervlaJim Collins
4thGarrethall MyrrhLiz Ingram
CoMBirdsgreen Moses of RowansbourneAlan Ward
CoMArdmuir Field PansyJenny Hankey
Tullysedge MatchmakerHelen Burnie
Winner of the award for highest placed Golden Retriever
Thanks to our sponsor

Special Puppy and Novice Working Test

Saturday 21st May, 2016
at Standon Lordship, Standon, Herts
by kind permission of Mr and Mrs Philip Smith and Mr Geoffrey Pearman
Judges: Mark Polley, Glynis Hillier and Geraldine Thompson
Special Puppy Results
1stTitan Bayleigh of ShadowbraeGary Souster
2ndCatcombe CygnetLesley Crompton
3rdCopperwheat IngidoJonathan Desmarais
4thEndacott WrenJohn Wellings
CoMBrindlebay FirleLiz Ingram
Novice Results
1stFetchacur PacificRod Herd
2ndBirdsgreen Thembi of SpurgateBrian Chesser
3rdGarrethall RebeccaLiz Ingram
4thFetchacur LamseyDella Kimmins
CoMWadesmill SacomeAndrew Wright
CoMCopperwheat EcclesJohn Shirley
Thanks to our sponsor

Southern Interclub Team Event

Sunday 3rd July, 2016
at Windsor Great Park
by gracious invitation of Her Majesty the Queen and head keeper Peter Clayton
Judges: Barbara Kuen, Alan Buckland, John Stubbs, Mark Polly, Colin Pelham and Joy Venturi Rose
Results
1stArun and DowlandCarly Madgwick , Mike Crutchley and Hilly Hoar
2ndUGS Surry,W Sussex and HantsRoger Bassett J Carnaghan and Shirley Carew
3rdKent,Surry and Sussex LRCJudith Curtis Nikki Smallman and Paula Graystone
4thUGS Kent and E SussexLinda Peake, M Osbourne and Sue Jordan
5thGuildfordLouise Cunningham James Walsh, and Peter Buckle
Top Handlers
ND/NH and Judges ChoiceCarly Madgwick
NoviceJames Walsh
OpenShirley Carew

UGS Teams
Thanks to our sponsor

Novice Dog/Novice Handler, Puppy and Veteran Working Test

Saturday 6th August, 2016
at Standon Friars Wellpond Green, Standon, Herts
by kind permission of Mr and Mrs Philip Smith and Mr Geoffrey Pearman
Judges: Mike Waldren, Caroline Heasman, Derek Buckland and Coral Meakes
Puppy Results
1stCatcombe CygnetLesley Crompton
2ndBrockaghs ForbaJim Collins
3rdBrockaghs FionnulaSue Palmer
4thSutheric FreyaSue Berman
CoMBrindlebay FirleLiz Ingram
ND/NH Results
1stRotherburn CalypsoSarah Burnell
2ndWithyston WatermintPenny Nicholls
3rdFieldmoreton HectorKarin Hauxwell
4thAbdel AdirHazel Nilsson
CoMPaddington GreenLinda Green
Veteran
1stSutharic IntiSue Berman
2ndOverthwarts OliveMark Schiller
3rdGarrethall OukaLiz Ingram
4thDecies Dodge by StudebakerMary Jane Opie
CoMBrockaghs AodhanSusan Cooper
Thanks to our sponsor

Novice and Open Water Test

Monday 29th August, 2016
at Standon Reservoir and Standon Lordship
by kind permission of Mr and Mrs Philip Smith and Mr Geoffrey Pearman
Judges: Josefine Van Dussen, Maurice Fitch, Phil Allen and Stuart North
Novice Results
1stFLUSHING TEALRay Finch
2ndBROCKAGHS FORBAJim Collins
3rdDARTING BLACK SPINNERAlasdair Lamprell
4thFENCING FIONAAndy Ince
CoMCURCKAWALDA REOJulie Jones
CoMRIVERLILY ANGEL OF SUNSHINEAbbie Crawley
Open Result
1stBIRDSGREEN THEMBI OF SPURGATEBrian Chesser
2ndGARRETHALL OUKALiz Ingram
3rdROWLEDGE REBELJohn Boyle
4thGUNNERHEATH AMETHYSTBrian Chesser
CoMGUNNERHEATH FERN OF SPURGATETracey Chesser
Thanks to our sponsor