HBB Working Test 2015


Open Qualifiying Working Test

4th April 2015
at Standon Lordship, Hertfordshire
by kind permission of Mr and Mrs Philip Smith and Mr Geoffrey Pearman
Judges: Keith Bedford, Richard Beckerleg and Glynis Hillier
A stiff breeze punctuated an overcast sky throughout the day as by kind permission of Phillip Smith and Geoffrey Pearman the UGS HBB held their Open Working Test Qualifier at Standon Lordship, Hertfordshire.
32 dogs competed in 6 tests designed by Working Test Secretary Jacqui Crew to get the very best performances from the competitors. Long distance marks and blinds, one including a fence to jump, a walk up with a difference and a very tricky retrieve over water were judged by Glynis Hillier, Keith Bedford and Richard Beckerleg.
The resulting Judges marks caused a run off to establish some places, but the winner was clear.
Results
1stArdexis Tom of Copperwheat Ken Byron
Winner of The Malborough Cup and The Rayleas Cup
2ndOverthwarts Berwick Andrew Wright
3rdFaircotelabs Moss
Guns' Choice
Mark Polley
4thMerryway Maximum Helen Burnie
Winner of The Leanchor Trophy for highest placed Golden Retriever
CoM Liz Ingram
CoM Mary-Jane Opie

Inter-Counties Team Event

26th April 2015
at Woodhall Estate, Hertfordshire
Judges: Phil Allen, Jim Gale, Barbara Kuen, Colin Pelham and Barry Taylor
Results
1stChiltern Gundog Society Allie ´╗┐Hogsbjerg
Maurice Fitch
Sean McGrath
2ndArun and Downland Gundog Societ Di Paterson
Helen Thornton
Lindy Higham
3rdKent, Surrey and Sussex Labrador Retriever Club Judith Curtis
John Read
Alan Ward
4thLincolnshire Gundog Society Helen Burnie
James Walgate
Alan Harrison
Top Dog
Lindy Higham with Lubecke Calypso
Awarded the Kelly Memorial Trophy

Special Puppy and Novice Working Tests

23rd May 2015
at Standon Friars, Hertfordshire
by kind permission of Phillip and Judy Smith
Judges: Fiona Joint, Peter Childs, Alan Ward and Andrew Wright
Special Puppy Results
1stGarrethall Quorell Caroline Heasman
2ndChilliwack Twister Keith Foster
3rdTideflight Glaze Jo Izard
4thBirdsgreen Thembi of Spurgate Brian Chesser
CoMCopperwheat Aston Cha Ken Byron
Novice Results
1stBrokaghs Eoin Jim Collin
2ndRambling Rosie Of Park Lane Beverley Ward
3rdHighroost Maverick Mick Higgs
4thFetchacur Pacific Rod Herd
CoMSiusigold Kite Jim Gale

Novice Dog/Novice Handler, Puppy and Veteran Working Tests

5th July 2015
at Bengeo, Hertfordshire
by kind permission of Andrew and Julie Wright
Judges: Amanda Sheriff, Abbie Crawley, Jacqui Crew and Diane Heywood
Novice Dog/Novice Handler Results
1stOverthwarts Olive Mark Schiller
2ndGlenairh Silver Cloud Lesley Compton
3rdCopperwheat Waterboy David Green
4thPaddington Green Linda Green
Puppy Result
1stSerrara Santiago John Iacono
2ndSerrara Sizzle John Iacono
3rdSouthsorion Asteria Light Kate Blye
4thKenquartz Yellow Rose Heather Wellings
Novice Dog/Novice Handler Results
1stFetchacur Teal Rod Herd
2ndGameflight Naf Mike Waldren
3rdDipplelodge Bramleyapple Marilyn Squires
4thBrockaghs Brighid Susan Copper

Open Sugar Beet Working Test

31st August 2015
at Termitts Farm, Terling, Essex
by kind permission of Lord Rayleigh
Judges: Jim Collins, Tom Lowe, David Barnes and Josefine van der Dussen
Results
1stKayteens Kentucky Mick Elsey
2ndOverthwarts Berwick Andrew Wright
3rdBirdsgreen Moses of Rowansbourne Alan Ward
4thGarrethall Ouka Liz Ingram
CoMTullysedge Matchmaker Helen Burnie
CoMFTCh Decies Dodge by Studebaker Mary Jane Opie
CoMWadesmill Snowdrop Andrew Wright